Zrušení spolku – možnosti
V souladu s právní úpravou může spolek zaniknout dvěma způsoby:
- soud zruší spolek s likvidací na návrh osoby, která na tom má oprávněný zájem
- nebo i bez návrhu v případe, že spolek, ač byl na to soudem upozorněn:
- vyvíjí činnost zakázanou v §145 občanského zákoníku,
- vyvíjí činnost v rozporu s §217 občanského zákoníku,
- nutí třetí osoby k členství ve spolku, k účasti na jeho činnosti nebo k jeho podpoře, nebo
- brání členům ze spolku vystoupit.
Pokud spolek nevykonává již žádnou činnost, je třeba ho rozpustit, sloučit (fúze spolků) nebo rozdělit.
Fúze spolků si vyžaduje precizní projektovou dokumentaci, se kterou Vám velmi rádi pomůžeme.
V případě, pokud jste se však rozhodli ukončit celou činnost spolku a tedy spolek zlikvidovat, následuje zdlouhavý proces. V první řadě musí spolek rozhodnout o vstupu do likvidace a určit likvidátora (za předpokladu, že spolek disponuje ještě nějakým majetkem, který bude postačovat alespoň na úhradu odměny likvidátora). Je dobré, pokud Stanovy sdružení určují, kdo bude v případě likvidace sdružení vykonávat činnost likvidátora. V případě, že taková skutečnost v Stanovách uvedena není, příslušný orgán musí likvidátora jmenovat. Nelze-li povolat likvidátora jinak, jmenuje soud likvidátorem i bez jeho souhlasu některého z členů statutárního orgánu. Není- li to možné, jmenuje soud likvidátorem i bez jeho souhlasu některého člena spolku.
Likvidátor v souladu se zákonem provede celý proces likvidaci. Likvidátor během likvidace musí vyrovnat všechny závazky spolku, zrušit bankovní účet, případně zpeněžit existující majetek. Po ukončení likvidace sestaví likvidátor účetní rozvahu a předloží ji příslušným orgánům ke schválení. Spolu s rozvahou by měl předložit i konečnou zprávu a návrh na rozdělení majetkového zůstatku (likvidační zůstatek).
Likvidace spolku je náročný proces, avšak náš tým Vám i s touto záležitostí velmi rád pomůže. Neváhejte nás kontaktovat mailem, zprávou nebo telefonicky.